با مقاله‌ای تحت عنوان راهنمای خرید پلی استیشن ۴ در خدمت شما هستیم . از آن جا که هواره یکی از دغدغه خریداران این کنسول دوست داشتنی انتخاب از میان مدل های مختلف با ریجن های گوناگون است ، بر آن شدیم تا در مقاله‌ای بطور کامل این مساله را شفاف سازی کنیم .


اول از همه باید بدانیم کل این قضیه خلاصه می‌شود در کد ۵ کاراکتری که روی پوسته اصلی دستگاه ، جعبه سفید داخل پوسته و بدنه اصلی دستگاه حک شده و تمامی اطلاعات فوق از روی این کد قابل برداشت است و بدیهی است که این کد روی هر سه قسمت ذکر شده باید یکی باشد .


خب بدون مقدمه اضافه میرویم سراغ رمزگشایی این کد محرمانه سونی ! 


هنگامی که جعبه را روبروی خود گرفته اید ، سمت چپ و در پایین جعبه یک کد مشابه عکس زیر به چشم میخورد .


نوشته ی Jet Black یا هر رنگ دیگری که در این قسمت نوشته شده باشد ، بیانگر رنگ دستگاه است و مورد نظر ما نیست .


مطلب مورد نشر ما در این مقاله کدی است که برای مثال در این عکس CUH-2015B است .


نوشته ی اول این کد (CUH) در همه‌ی مدل‌ها ثابت است و قسمت اصلی ادامه ی آن است که به سه بخش تقسیم می شود .
۱- دو رقم اول بیانگر مدل و سال ساخت


۲- دو رقم دوم بیانگر ریجن یا سفارش ساخت


۳- و حرف انگلیسی در انتهای این کد بیانگر ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت یا ۱ ترابایت بودن دستگاه است
اکنون به بیان قابلیت ها و تفاوت های هر کدام از این سری ها می‌پردازیم .
پلی استیشن  4 در سه سری فت ، اسلیم و پرو تولید شده است که هر کدام در چندین سری روانه بازار شده اند.
کد هایی که دو رقم اول آن‌ها شماره های ۱۰ - ۱۱ و ۱۲ هستند مربوط به سری فت ،


کد هایی که دو رقم اول آن‌ها شماره های ۲۰-۲۱ و ۲۲ هستند مربوط به سری اسلیم ،


و کد هایی که دو رقم اول آن‌ها شماره‌ های ۷۰-۷۱ و ۷۲ هستند ، مربوط به سری پرو هستند .
سری فت از سال ۲۰۱۳ روانه بازار شده مدل های آن به ترتیب هر سال یک عدد رشد کرده اند و این مدل ها در مشخصات ظاهری و سخت افزاری در هر نسل دارای بهبودهایی بوده اند . از جمله این بهبودها در مدل‌های ۱۱ و ۱۲ که سال‌های ۲۰۱۴و ۲۰۱۵ روانه بازار شد؛ می‌توان به یک دست شدن جنس بدنه از حالت نیمه براق و نیمه مات در سال ۲۰۱۴ به تمام مات و ارتقای سیستم خنک کنندگی و کاهش صدای فن و بهبود عملکرد پورت HDMI اشاره کرد و همچنین سبک شدن وزن کلی دستگاه و فیزیکی شدن دکمه های لمسی روی دستگاه و حک شدن لوگوی چاپی پلی استیشن اشاره کرد .
سری اسلیم که سال ۲۰۱۶ روانه بازار شد ، مطابق رسم همیشگی سونی دارای تغییراتی مانند کاهش کلی ابعاد دستگاه و کاهش وزن بوده و بطور جامع می‌‌توان گفت شکل ظاهری دستگاه در این نسخه تغییر کرده . لبه های گرد و یک دست شدن رویه بدنه اضافه شدن نوار باریک لایت‌بار از تغییرات ظاهری این نسخه هستند .


می‌توان گفت از لحاظ سخت افزاری تفاوت عمده سری اسلیم و سری فت در حذف فن پرسروصدا سیستم خنک کنندگی پیچیده‌ی سری فت است . همچنین در سری اسلیم پورت پشتیبانی از خروجی صدای اپتیکال و پلیر بلوری برای فیلم‌ حذف شده است .


در سری ۲۱ که محصول سال ۲۰۱۷ است ، یک تغییر بزرگ نسبت به سری های پیش داشته است : ارتقای سیستم GPU که منجر به اضافه شدن قابلیت HDR سخت افزاری در این مدل شده است .


سری ۲۲ که آخرین سری منتشر شده از مدل اسلیم است مربوط به سال ۲۰۱۸ می‌باشد که دارای بهبود هایی مانند اضافه شدن سیستک خنک کنندگی با گاز مایع و تغییر جنس بدنه به فیبر کربن برای افزایش مقاومت در برابر خط و خش می‌باشد .
و اما سری پرو !


این سری که در سال ۲۰۱۶ همزمان با سری اسلیم روانه بازار شد ، دارای اصلی ترین تغییرات بین سری های پلی استیشن میباشد ؛ این سری دارای مشخصات سخت افزاری قوی تر مانند رم بیشتر ، گرافیک قوی تر با پشتیبانی از خروجی 4K و اندازه بزرگتر بدنه می باشد .


این سری سال به سال دارای بهبودهای سخت افزاری بوده و آخرین سری آن که مربوط به سال ۲۰۱۸ میباشد ، مانند آخرین مدل سری اسلیم ، دارای سیستم خنک کنندگی با گاز مایع و بدنه فیبر کربن مقاوم در برابر خط و خش میباشد .
و اما دو رقم دوم که بیانگر سری سفارش ساخت یا به اصطلاح ریجن دستگاه است !


                           


همانطور که در نقشه مشخص می باشد ، ریجن ۱ متعلق به آمریکا ، ریجن ۲ عموماً متعلق به اروپا و ریجن ۳ متعلق به آسیا و ریجن ۴ عموماً متعلق به استرلیا می‌باشد .


و اما کد دو رقمی ۱۵ متعلق به ریجن ۱ ، کد ۱۶ متعلق به ریجن ۲ ، کد ۱۸ متعلق به ریجن ۳ و کد ۰۸ متعلق به ریجن ۴ می‌باشند .


کنسول‌هایی که عمدتاً در بازار ایران به فروش می رسند ، ریجن ۱ و ۲ یا همان کد ۱۵ و ۱۶ هستند و سایر ریجن‌ها به ندرت در بازار ایران یافت می‌شوند .
و اما حرف انتهایی که بیانگر ظرفیت حافظه دستگاه است .


حرف انتهایی که A یا ‌B انگلیسی است بیانگر حافظه ۵۰۰ گیگابایت با حرف A و ۱ ترابایت با حرف B می باشد . 


البته در این میان یک استثنا وجود دارد که مدل Play Station 500 Million Limited Edition می باشد که با حرف B در انتهای مدل دارای حافظه با ظرفیت ۲ ترابایت می‌باشد .
و اما برای درک بهتر توضیحات بالا به ارایه چند مثال می‌پردازیم :


برای مثال پلی استیشن با کدCUH-2216A کد پلی استیشن اسلیم تولید سال ۲۰۱۸ ، ریجن ۲ ، با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت می‌باشد .


یا به عنوان مثال CUH-7115B کد پلی استیشن پرو ، تولید سال ۲۰۱۷ ، ریجن ۱ ، با ظرفیت ۱ ترابایت میباشد .


(البته گفتنی است که پلی‌استیشن پرو تنها دارای ظرفیت ۱ ترابایت است و بنابراین فقط دارای کد B خواهد بود)


امید است این مقاله کمک شایانی برای شما عزیزانی که قصد تهیه این کنسول هیجان انگیز را دارید باشد .
برای تهیه تمامی مدل های کنسول پلی استیشن می‌توانید بصورت حضوری به فروشگاه پی اس هیرو مراجعه کنید ؛ و یا با خرید اینترنتی از فروشگاه آنلاین پی اس هیرو ، این محصول فوق العاده را تهیه کنید .